Dlaczego postawiliśmy na prostotę i funkcjonalność.
Napędy rowerowe ciągle ewoluują i ulegają różnym trendom. Dodawanie kolejnych koronek na tylnej kasecie i redukcja tarcz na korbie przyspieszyła w ostatnich latach. A być może nie wszyscy wiedzą, że koncepcja ta nie jest taką znów wielką innowacją…
Na pewno znajdą się tu osoby, które pamiętają szaloną końcówkę lat 90. i samodzielne dostosowywanie napędów w MTB. Wyrzucało się wtedy przednią przerzutkę, by mieć z przodu jedną tarczę z grup szosowych lub zamieniało trzyrzędowe układy na dwurzędowe. Było przy tym trochę pracy! Niegdyś ograniczano się do napędów z 6, 7 lub 8 przełożeniami z tyłu. Dzisiaj ta liczba wzrosła do imponujących 13. Przez lata zmieniło się naprawdę wiele.
Przede wszystkim prostota.
Korzystając z okazji, chcemy przybliżyć sens układu jednorzędowego, ale nie poprzez pryzmat sportowego stylu jazdy, a z perspektywy codziennego, rekreacyjnego użytkownika roweru.
Układy jednorzędowe
Przede wszystkim prostota. Kiedy pozbędziemy się przedniej przerzutki odpada nam element, który może się psuć. Nie ma problemu z krzyżowaniem się łańcucha, czyli nie słyszymy „rzężenia”, gdy przypadkiem ustawimy skrajne zębatki na korbie i kasecie. Trudniej jest o to, by spadł łańcuch podczas zmiany przełożeń. Dodatkowym bonusem jest mniejsza waga całego układu napędowego.
Obecne napędy 11- czy 12- rzędowe w zestawianiu z dobrze dopasowaną przednią koronką dają bardzo szeroki wachlarz wyboru przełożeń. Jeżeli rower nie ma być szosówką, gdzie wąskie stopniowanie biegów jest raczej wskazane, to dwurzędowość napędu wydaje się być zbędna. Dość łatwo można to zobaczyć porównując napędy na stronie https://www.gear-calculator.com.
Oczywiście znajdą się osoby, dla których zakres przełożeń układu jednorzędowego może nie wystarczać. Najczęściej wywodzą się one ze świata szosy lub lubią na zjazdach dokręcić na liczniku powyżej 50 km/h. W przypadku stromych podjazdów kasety z największą zębatką 511 też rozwiązują problem znakomicie.
W Koloride przygotowaliśmy dla was całkiem sporo propozycji grup napędowych. Nawyki z dawnych lat zostały i wiele rzeczy dało się zrobić w warsztacie, łącząc możliwości obecnych komponentów np. Mullet SRAM z kastetą MTB 10-52T.
Ciekawi? Poniżej opis proponowanych przez Koloride grup napędowych:
Shimano GRX 12 seria ST-RX820
Konstrukcja Shimano GRX 12 seria 600 została zaprojektowana z myślą o rowerzystach, którzy chcą eksplorować szlaki gravelowe. Dzięki solidnej konstrukcji, mechanizmowi sprzęgła w przerzutce i wytrzymałym materiałom, napęd ten zapewnia nie tylko precyzję, ale i niezawodność w trudnych warunkach. Doskonały wybór dla miłośników jazdy po nieutwardzonych ścieżkach.
W zestawie: przerzutka RD-RX822-SGS z 12-rzędą kasetę SHIMANO MTB 10–51T.
Shimano GRX 12 seria ST-RX610
Ergonomiczne parametry dostosowane do jazdy w terenie, zoptymalizowane opcje biegów, cichy i stabilny układ napędów. Jednym słowem: niezawodność. Ten osprzęt dedykowany jest rowerzystom, którzy chcą odkrywać świat – ten bliski i ten daleki. Zdecydowanie wyróżnia się na tle konkurencji.
W zestawie: przerzutka RD-RX822-SGS z 12-rzędową kasetą MTB 10–51T.
Shimano GRX 817 1x11s Di2
Zestaw napędowy, który na nowo definiuje komfort jazdy w zróżnicowanym terenie. Propozycja dla tych, którzy na rowerze planują zwiedzić świat. Swoją przewagę konkurencyjną buduje na ergonomii dostosowanej do jazdy terenie, zoptymalizowanym opcjom przełożeń, solidnemu układowi napędowemu z mechanizmem sprzęgła w przerzutce tylnej. Z kolei system Di2 przenosi wygodę i niezawodność elektronicznej zmiany biegów do świata gravelowego.
Shimano SLX SL-M7100
Niezawodna grupa osprzętu rowerowego, która łączy wysoką jakość wykonania z doskonałą funkcjonalnością. Projektowana z myślą o komforcie i wolności rowerzystów, sprawdza się podczas całodziennej wyprawy i niezobowiązującej przejażdżki po pracy. Korzysta z rozwiązań stosowanych w wyższych modelach, jednocześnie pozostając na przystępnym poziomie cenowym.
Shimano Deore XT M8100
Grupa Shimano Deore XT to niekwestionowana legenda, której ufają kolejne już generacje rowerzystów na całym świecie. Niezawodne przerzutki, doskonałe hamulce, intuicyjna konserwacja. Wysokiej jakości osprzęt, na który można liczyć w każdej sytuacji, niezależnie od rodzaju nawierzchni.
Grupy napędowe: SRAM
SRAM Rival XPLR eTap AXS 12s
To odpowiedź na potrzeby współczesnych rowerzystów. Intuicyjna bezprzewodowa zmiana przełożeń, innowacyjne przerzutki, łączność AXS i udoskonalone hydrauliczne hamulce tarczowe. Napęd ten jest prosty w obsłudze, ale bogaty w funkcje. Zakres przełożeń 1×12 w połączeniu z kasetą XPRL 10-44 daje możliwość jazdy w każdych warunkach.
SRAM Apex XPLR12 s
Napęd, który pozwala skupić się na tym, co najważniejsze – radości z jazdy. Intuicyjny i łatwy w użyciu. Szeroki zakres przełożeń 1×12 do jazdy po szutrze, wypraw rowerowych, nieformalnych przejażdżek i wszystkiego co wiąże się z przygodą. Dodatkowo wersja przerzutki XPLR daje szeroki zakres stopniowania od 11 do 44 przełożeń.
SRAM Apex AXS XPLR 12 s
Apex zdecydowanie wie, jak zapewnić komfortową jazdę. Nowe bezprzewodowe układy napędowe SRAM XPLR AXS, ze specjalizacją 1x, celują w optymalny punkt przełożenia. Kaseta 11-44T i dopasowa przerzutka gwarantują duży zasięg przełożeń zarówno podczas podjazdów, jak i przy szybkiej jeździe po gładkiej nawierzchni.
Dla przypomnienia grupy napędowe z paskiem GATES Carbon Drive:
Alfine 8
Ośmiobiegowa piasta Shimano Alfine w parze z paskiem Gates to zestaw stworzony z myślą o rowerze do sprawnego przemieszczania się po mieście, codziennych dojazdów do pracy, a także weekendowych wypadów do lasu. Pokochacie ten osprzęt za wygodę użytkowania, rzadkie serwisy i czystość układu.
Alfine 11
Jedenastobiegowa piasta Alfine w zestawieniu z paskiem Gates ma wszystkie zalety napędu miejskiego, jednocześnie świetnie sprawdzając się w terenie. Ze względu na swoją żywotność i bezobsługowość jest chętnie montowana w rowerach wyprawowych. Doskonale uniwersalne rozwiązanie!
Alfine 11 Di2
Dodaj piastę Alfine 11 Di2 do zestawu z paskiem Gates, a stanie się magia. Idealne połączenie wszystkich zalet napędu na pasek z elektronicznie sterowanym napędem Di2 pozwala na precyzyjne i błyskawiczne zmiany biegów. Miłość od pierwszej jazdy!