Drop czy flat bar. Co dla kogo? - Koloride

Drop czy flat bar. Co dla kogo?

Inaczej mówiąc: baranek czy prosta kierownica?

Spróbujemy odpowiedzieć sobie na to pytanie, przytaczając wszystkie wady i zalety tych rozwiązań. 

Drop bar

Zaczynamy od tzw. baranka. Rowery szutrowe z kierownicą typu drop bar prezentują się jak tradycyjne rowery szosowe, dając rowerzystom trzy pozycje do ułożenia dłoni – od chwytu na dropach (część kręcona), przez klamkomanetki (górna część hamulców) po górne części kierownicy. Zmiana pozycji dłoni jest istotna podczas długich tras, gdy szukamy dla siebie komfortu.

Jedną z głównych zalet opuszczonych kierownic jest obniżenie głowy w kierunku mostka, co poprawia aerodynamikę i redukuje środek ciężkości. Przekłada się to na prędkość i efektywność jazdy. Kierownice drop bar dają możliwość “schowania się”, co zmniejsza opór powietrza i pozwala na oszczędzanie energii podczas pokonywania dużych odległości lub jazdy pod wiatr. Co więcej, kierowanie ciężarem ciała do przodu na podjazdach zwiększa efektywność wspinaczki, a korzystanie z hamulców na dropach umożliwia lepszą kontrolę na stromych zboczach.

Przejdźmy do wad kierownic typu drop bar. Droższe części, ponieważ wymagają one specyficznych manetek i hamulców. Niewygodne dźwignie hamulców – jest to szczególnie zauważalne w sytuacjach awaryjnych, gdy trzeba zmienić pozycję dłoni, co niestety zajmuje chwilę. Kierownice drop bar mogą być mniej zwrotne, zwłaszcza przy wolniejszej jeździe, co czasem wpływa na precyzję manewrów.

 

Flat bar

Gravel z płaską kierownicą prezentuje się klasycznie, nawiązując do estetyki rowerów górskich. Przyjmuje się na nich wygodniejszą, bardziej wyprostowaną postawę podczas jazdy, odciążając szyję, ramiona i plecy. Można również na niej zainstalować ergonomiczne uchwyty i poprawić wygodę trzymania kierownicy.

Flat bar daje natychmiastowy dostęp do dźwigni hamulców w dowolnej pozycji, co jest praktyczne podczas miejskich przejażdżek. Zapewnia także większą dźwignię i precyzyjną kontrolę, szczególnie w trudnym terenie. Szerokość płaskich kierownic umożliwia montaż różnych akcesoriów, takich jak lampki, komputery rowerowe szersze torby itd. Z kolei kompatybilność z popularnymi komponentami rowerów górskich przekłada się na niższe koszty konserwacji.

Wady płaskiej kierownicy to brak możliwości zmiany pozycji dłoni, co na dłuższych trasach może prowadzić do ich drętwienia i pewnego dyskomfortu. Są one też mniej aerodynamiczne, mniej skuteczne podczas wspinaczki, mniej energooszczędne, czyli nie mają tych wszystkich parametrów, o których wspominaliśmy wyżej w kontekście baranka. Znajdą się też rowerzyści, którym nie odpowiadają one wizualnie.

Podsumowując, wybór między kierownicą typu baranek a płaską zależy od preferencji rowerzysty, stylu jazdy i oczekiwań, co do komfortu i aerodynamiki. Jeśli czujecie, że potrzebujecie pomocy przy wyborze, zapraszamy do kontaktu.

A tutaj sprawdzicie naszą ofertę.

PRO LT LOW RISE 20
Kierownica PRO LT LOW RISE 20  wykonana jest ze stopu aluminium, który zapewnia sztywność i precyzję kierowania, a także wyróżnia się wysoką trwałością. Szerokość 720 mm to gwarant pełnej kontroli – przy czym naniesione linie cięcia ułatwiają zmniejszanie szerokości. 9-stopniowe wygięcie do tyłu, 4-stopniowe wygięcie do góry i 20 mm wznios zdecydowanie ułatwia prowadzenie i zapewnia komfort jazdy.

https://www.pro-bikegear.com/pl/mtb/handlebars/lt-low-rise-20-handlebar

PRO LT Gravel Alloy
Kierownica PRO LT Gravel Alloy doskonale sprawdza się na trasach gravelowych, na których zróżnicowana nawierzchnia wymaga częstych zmian kierunku. Jej solidna konstrukcja, wykonana z lekkiego stopu aluminium o rozchyleniu 10 stopni, została specjalnie zaprojektowana z myślą o kolarstwie gravelowym. Kompaktowe gięcie dodatkowo poprawia kontrolę na nierównym terenie, ułatwiając przenoszenie dłoni z górnej części kierownicy lub osłon klamkomanetek na dolne chwyty.

Dostępna w wersjach o szerokości 42, 44 i 46 cm, każda o standardowej średnicy 31,8 mm.  Kierownica LT Gravel Alloy zapewnia idealne dopasowanie dla każdego rowerzysty.

https://www.pro-bikegear.com/pl/gravel/handlebars/lt-gravel-alloy-handlebar

Zipp Service Course 70 XPLR
Kierownica Zipp Service Course 70 XPLR daje duże poczucie komfortu, kontroli a także możliwość przewożenia tego, czego potrzebujesz. Jest zbudowana z bardzo wytrzymałego i lekkiego aluminium. Kierownica ta ma płytkie i szerokie wygięcia, krótki zasięg (70 mm) i płytki spadek (115 mm). Do tego dochodzi 11-stopniowe odchylenie za zewnątrz, 3-stopniowy przechył do tyłu oraz 5-stopniowa flara (odgięcie końcówek kierownicy na zewnątrz).

Dostępna w wersjach o szerokości 42, 44 i 46 cm, każda o standardowej średnicy 31,8 mm.  Kierownica  Zipp Service Course 70 XPLR doskonale odpowiada na potrzeby każdego rowerzysty.

https://www.sram.com/en/zipp/models/hb-dbsc-70x-a2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *